הסכם מייסדים / הסכם שותפות

הסכם מייסדים, או במילים אחרות – הסכם שותפות, הוא כנראה המסמך החשוב ביותר בהקמת חברה.

במקרים רבים, חברה קמה מתוך שאיפה להצלחה עסקית ומונעת על ידי חזונם של מספר יזמים. מרבית היזמים הוותיקים ובעלי הניסיון מנסחים הסכם מייסדים כבר בשלבים הראשונים של המיזם וכוללים בתוכו סעיפים מהותיים, כמו למשל, חלוקת התפקידים בחברה, דרכים להתמודדות עם סכסוכים ומחלוקות, חלוקת מניות ורווחים וכיוב’. להבדיל מהיזמים המנוסים, היזמים הצעירים נוטים לנסח הסכם מייסדים סטנדרטי וכללי שאינו מתייחס לכלל הסוגיות החשובות ביותר בחייה של החברה.

השלבים הראשונים בכל מיזם מאופיינים בתחושת אופטימיות ואף אופוריה לאור התגשמות חלומם של הצדדים. בשלבים אלו, כמו בכל מערכת יחסים חדשה, שיתוף הפעולה בין הצדדים מלא וקיים אמון הדדי אמיתי וכנה.

יחד עם זאת, במקרים רבים, תחושת הריגוש של הקמת חברה חדשה משתנה במשך הזמן כאשר שעות העבודה הן רבות, צוות העובדים קבוע ופעילות החברה נכנסת לשגרה. הניסיון מלמד, כי בשלב זה מחלוקות בין הצדדים, שפעם נראו כבלתי אפשריות, צצות להן מידי פעם. לעיתים שותפים מעוניינים לשנות את תפקידם בחברה, לקבל העלאת שכר ואף לעזוב את החברה ולהקים חברה מתחרה.

כמו כן, אנו נתקלים לא אחת בבעלי עסקים המחליטים לאחד כוחות ולהקים עסק במשותף. חשוב לזכור, כי במקרים אלו הצדדים אינם בהכרח שווים בכוחם. לכן, קיימת חשיבות רבה לניסוח הסכם מייסדים מפורט ושוויוני על מנת שהצד החלש להסכם לא יפגע.

הסכם מייסדים מקצועי ומפורט, הנערך כבר בראשיתה של החברה, צריך שיהיה ספציפי לכל חברה ו”תפור למידותיה”. הסכם כאמור, נדרש לצפות את העתיד ולהסדיר את היחסים בין השותפים לחברה ובינם לבין עצמם. באופן זה, יתאפשר למייסדי החברה למנוע חיכוכים עתידיים ולמנוע נזקים כלכליים ותדמיתיים לחברה.

כאמור לעיל, מומלץ להתאים הסכם מייסדים  לכל חברה באופן פרטני המתייחס לסוגיות השונות ולרצונות המייסדים. בין אם תחליטו לנסח בעצמכם הסכם ובין אם תפנו לעורך דין, להלן מספר נושאים אשר חשוב לשים לב כי נמצאים בהסכם המייסדים שלכם:

  1. חלוקת המניות בין בעלי המניות.
  2. מנגנון ליישוב סכסוכים.
  3. מימון החברה.
  4. מנגנון קבלת החלטות.
  5. מכירה ורכישה של מניות.
  6. זכויות חתימה.
  7. הגדרת תפקידי היזמים בחברה.
  8. דרכי התמודדות במקרים של הפרת התחייבויות.
  9. שמירת סודיות ואי תחרות.
  10. מינוי רואה חשבון ועורך דין לחברה.

כאמור, חשיבותו של הסכם מייסדים טוב, המקיף כמה שיותר נושאים העלולים להתגלות כבעיתים בשלבים מאוחרים יותר, היא מכרעת להתנהלות תקינה של החברה. לעיתים עדיף להשקיע מעט בניסוח הסכם מייסדים טוב מאשר לשלם ביוקר על הסכם מייסדים רע.